V petek, 11. 1. 2013, je GOLEA za predstavnike primorskih občin in ostale sodelujoče v projektih organizirala dan odprtih vrat.
Leto 2012 je bilo za energetsko agencijo GOLEA najbolj uspešno do sedaj. V tem letu je agencija dokončno utrdila vlogo neodvisnega energetskega svetovalca na območju širše primorske regije.
GOLEA je z namenom predstavitve projektov in rezultatov dela v letu 2012 ter s planom za leto 2013 organizirala svoj 1. dan odprtih vrat.
Predstavili smo aktivnosti, ki jih agencija opravlja kot energetski upravljalec za občine s katerimi sodeluje:
- izdelava lokalnih energetskih konceptov in načrta izvajanja le tega (energetski management)
- vodenje energetskega knjigovodstva in ciljno spremljanje rabe energije kot orodja za spremljanje in nadzor porabe energije v javnih stavbah,
- izdelava energetskih pregledov in energetskih izkaznic stavb,
- izdelava investicijske dokumentacije za prijavo na razpise za nepovratna sredstva,
- izdelava in vodenje postopkov javnega naročanja, ki vključuje tudi zeleno javno naročanje,
- svetovanje pri energetskih sanacijah javne razsvetljave.
V letu 2012 je GOLEA uspešno izvedla naslednje projekte:
- Prijava na razpis Ministrstva za infrastrukturo in prostor za sanacijo stavb v lasti lokalnih skupnosti za občine: Mestno občino Nova Gorica, Mestno občino Koper, Občino Ilirska Bistrica, Občino Brda, Občino Piran, Občino Cerkno, Občino Divača, Občino Tolmin,… Od 11 oddanih prijav je bilo kar 10 uspešnih in to pomeni, da občine prejmejo 10.169.280,11 EUR nepovratnih sredstev. Investirana sredstva v energetsko sanacijo stavb bodo samo še povečala prihranke na račun zmanjšanja porabe energije.
- Prijava na razpis za dodelitev nepovratnih sredstev za energetsko sanacijo stavb javnih zavodov na področju visokega šolstva in znanosti. Tu je GOLEA izdelala investicijsko dokumentacijo za Ekonomsko fakulteto v Ljubljani ter Biotehniško fakulteto-oddelek za lesarstvo.
- Izdelava Razpisa za dobavo in odjem električne energije za obdobje 2013 – 2016 po metodologiji zelenega javnega naročanja za občino Šempeter-Vrtojba.
- Prijava na razpis Ministrstva za gospodarstvo razvoj in tehnologijo UJR-1 za energetsko učinkovito sanacijo javne razsvetljave ter razpise za sanacijo javne razsvetljave t.i. velikih zavezancev (npr. Petrol URE). Prijave so bile oddane za občine Ajdovščina, Kanal, Miren-Kostanjevica ter Mestno občino Novo Mesto. Predvidena višina nepovratnih sredstev znaša 883.511,51 EUR.
- Izdelava študij za daljinska ogrevanja na lesno biomaso za občine: Miren-Kostanjevica, Bovec, Kobarid, Ajdovščino ter Tolmin.
Poleg tega je GOLEA dejavna tudi na mednarodnih projektih:
- Projekt Švicarskega prispevka Obnovljivi viri energije v primorskih občinah.
V okviru projekta smo do konca leta 2012 izvedli:
- Postavitev fotovoltaične elektrarne na protihrupni ograji hitre ceste A2 odsek Bazara-Vrtojba, v dolžini 648 m in s 644 paneli. Sončna elektrarna obratuje od septembra 2012 in letno bo proizvedla 190 MWh električne energije, ki jo občina uporabi za javno razsvetljavo.
- Zamenjavo 10 dotrajanih kotlov na kurilno olje s kotli na lesno biomaso. Nove kotlovnice že to zimo skupaj ogrevajo 24 objektov v lasti primorskih občin (šole, vrtci, knjižnica, športne in večnamenske dvorane). S prehodom na obnovljiv vir energije – lesno biomaso – so se emisije CO2 letno zmanjšale. Poleg tega so se močno zmanjšale emisije žveplovih oksidov, kar je značilno za kurjenje fosilnih goriv.
- Prvi del programa ozaveščanja, izobraževanja in promocije na temo obnovljivih virov in učinkovite rabe energije. V okviru izobraževalnega programa smo usposobili 116 učiteljev in vzgojiteljev 42 primorskih šol in vrtcev o pomenu in vrstah obnovljivih virov energije in o možnostih učinkovite rabe energije za zadovoljevanje življenjskih potreb v sodobni družbi. Ti učitelji in vzgojitelji v 31 primorskih izobraževalnih organizacijah v šolskih letih 2012-2013 in 2013-2014 izvajajo OVE in URE krožke ter tehnične dni.
- MARIE – strateški projekt programa MED je namenjen dvigu energetske učinkovitosti stavb v sredozemlju. V projekt je vključena občina Brda.
- ALTERENERGY – stateški projekt programa IPA je namenjen izboljšanju načrtovanja rabe energije ter dviga energetske učinkovitosti in proizvodnje iz OVE na nivoju majhnih občin na območju Jadrana. V projekt so vključene občine Brda, Divača in Miren-Kostanjevica.
- ADRIACOLD – širjenje rabe novih tehnologij za namene hlajenja z uporabo OVE (solarno hlajenje).
- EnergyVillab – izdelava javnega registra porabe energije v javnih stavbah, program SLO-ITA.
- ENRI – je projekt podpore razvoju fotovoltaičnih sistemov v obmejnem pasu Slovenije ter Italije, program SLO-ITA.
- MODEF – projekt je namenjen uvajanju obnovljivih virov energije ter učinkovite rabe energije v 3. sektorju (društva, klubi ter druge neprofitne organizacije), program SLO-ITA.
- CLIMEPORT – projekt v okviru programa MED, ki smo ga v letu 2012 zadključili in aktivnosti so se izvajale za učinkovito rabo ter uvajanje obnovljivih virov energije v sredozemskih pristaniščih. Program MED.
Dneva odprtih vrat se je udeležilo preko 60 obiskovalcev, tudi župani občin Nova Gorica, Šempeter-Vrtojba, Miren-Kostanjevica in Divača.