Dne 3.12. je bila v Novi Gorici izvedena strokovna delavnica za pripravo Strategije prilagajanja Severno Primorske (Goriške) razvojne regije na podnebne spremembe.
Aktivnosti izvaja Regijska strokovna delovna skupina za prilaganje na podnebne spremembe za Severno Primorsko razvojno regijo, ki jo sestavljajo energetska agencija GOLEA kot koordinatorka ter štiri regijske razvojne agencije (PRC, RRA SP NG, RA ROD, ICRA). Goriška regija je članica EU misije za prilagajanje na podnebne spremembe, v okviru tega pa je pridobila tudi tehnično pomoč v obliki brezplačnega svetovanja s strani podjetja Stritih, svetovanje za trajnostni razvoj.
Na delavnici je bilo prisotnih preko 60 ključnih deležnikov, ki so s svojim strokovnim znanjem prispevali k celostni obravnavi tematike prilagajanja regije na podnebne spremembe in s tem zagotovili učinkovito krepitev podnebne odpornosti regije.
V okviru delavnice je zbrane nagovoril župan MONG Samo Turel ter zaželel dobro nadaljnje delo, pozdravu pa je sledil govor Andrej Gnezda, direktorja Direktorata za podnebne politike, MOPE, ki je pohvalil delo Goriške regije na področju prilagajanja na podnebne spremembe ter izpostavil, da v tem segmentu regija opravlja izjemno delo in celo prehiteva državo. Sledila je predstavitev delovanja regijske delovne skupine za prilagajanje na podnebne spremembe s poudarki pomembnih mejnikov za Goriško regijo s strani Ivane Kacafura, GOLEA, ki koordinira delo regijske delovne skupine. V tem segmentu imajo močno vlogo župani vseh 13 občin Goriške regije, ki podpirajo delovanje strokovne regijske delovne skupine za prilagajanje na podnebne spremembe. Predstavljena je bila tudi EU misija za prilagajanje na podnebne spremembe in kaj nam prinaša, kar je prispevala Nataša Beltran, Stritih d.o.o., ki je tudi vodila izvedene delavnice ob vključenosti regijske delovne skupine. Na delavnici je bila izvedena še predstavitev ter diskusija o ideji Projektni grozd na temo voda s strani Mira Kristana, PRC, ki je tudi član regijske delovne skupine.
Na delavnici so bila izmenjana številna mnenja vseh udeležencev iz občin ter različnih organizaciji, namreč Strategija prilagajanja na podnebne spremembe naslavlja 10 različnih sektorjev, ki so zelo raznoliki, hkrati pa zelo povezani in imajo medsebojne vplive, kot tudi podnebne spremembe vplivajo na slehernega človeka.
VIZIJA Severno Primorske (Goriške) razvojne regije prilagajanja na podnebne spremembe