Po delavnici “Uvajanje v skupnostne projekte in zeleni prehod občin”

Za nami je uspešno izvedena delavnica “Uvajanje v skupnostne projekte in zeleni prehod občin” – ki je 29/01/2025 združila 16 primorskih občin.

Dogodek je bil organiziran v okviru 2 EU projektov, ki ju izvajamo na agenciji GOLEA in sicer projekta CO-ADRIA (Program Interreg VI-A Italija-Slovenija) in projekta DECA (Interreg Podonavje).

Projekt CO-ADRIA – “EZTS Severnega Jadrana za spodbujanje podnebne nevtralnosti do leta 2050: strateške pobude za energetsko učinkovitost v regiji”, ki ga izvajamo na GOLEJI v okviru Programa Intgerreg VI-A Italija-Slovenija, je usmerjen k reševanju skupnih izzivov, povezanih s podnebnimi spremembami na območju Slovenije in Italije. Oblikovana bodo orodja za izboljšanje energetske učinkovitosti, zmanjšanje emisij CO2, obenem bo projekt spodbujal rabo zelene tehnologije in aktivno vključevanje lokalnega prebivalstva v energetsko tranzicijo. Več info na: https://www.ita-slo.eu/en/co-adria 

Drugi projekt pa je projekt DECA – Danube Energy Communities Accelerator, katerega glavni cilj je pospeševanje skupnostih energetskih projektov na območju Podonavja in preko aktivacije tovrstnih projektov prispevati k večji izrabi lokalnih obnovljivih virov, kar vodi v varno, trajnostno in razogljičeno oskrbo z energijo, pri čemer sodelujejo vsi akterji. Več info na: https://interreg-danube.eu/projects/deca

Dogodek nas je povezal okoli skupne ključne teme in vizije – doseganja trajnostnega razvoja. Skozi delavnico smo osvetlili ključne izzive, ovire, predstavili možnosti, dobre prakse in oblikovali nove ideje, da bomo šli lažje po tej poti, saj prav ta razvoj namreč od vseh nas zahteva, da z odločitvami in sprejemanjem odgovornosti vsi sooblikujemo boljšo in bolj zeleno prihodnost.

Po uvodni predstavitvi ciljev in vizije agencije GOLEA s strani direktorja GOLEA g. Mateja Pahorja, smo se skozi delavnico osredotočili na tri področja: skupnostne projekte, zeleni prehod in obstoječa ter prihajajoča nepovratna sredstva.

Zahvaljujemo se predavateljem za izčrpna predavanja: g. Klemnu Koširju, direktorju Urada za spodbujanje zelenega prehoda na Ministrstvu za okolje, prostor in energijo ppt_Košir_GOLEA_29012025, g. Andreju Zorcu iz podjetja E-prihodnost d.o.o. ppt_Zorec_ GOLEA_29012025, g. Borisu Sučiću iz Inštituta Jožef Stefan ppt_Sučič_GOLEA_29012025, ga. Micaeli Passon iz EZTS GO ppt_Passon_GOLEA_29012025, g. Janezu Melinku ppt_Melink_GOLEA_29102025 ter g. Tomažu Lozeju ppt_Lozej_GOLEA_ 29012025 iz agencije GOLEA.

Moderatorka dogodka ga. Vanja Cencič iz agencije GOLEA je izpostavila, da nas današnji čas postavlja pred številne izzive (sprejetje pariškega sporazuma, podnebne strategije, evropskega zelenega dogovora, itd.), ki nam – posameznikom, družbi in gospodarstvu – hkrati ponujajo paleto priložnosti, znotraj katerih bo doseženih veliko sočasnih pozitivnih učinkov, kot so zmanjšanje vpliva na okolje, ohranjanje narave, zmanjšanje energetske uvozne odvisnosti, nove razvojne priložnosti na skupnih energetskih trgih, obvladovanje stroškov in s tem energetske revščine, zagotavljanje zelenih delovnih mest, dvig konkurenčnosti podjetij in zagotavljanje skladnega regionalnega razvoja. Izzivi so torej priložnost za vse nas.

Ključno je povezovanje – je bilo večkrat izpostavljeno na delavnici, saj lahko le z združenimi močmi učinkovito naslavljamo podnebne izzive, pospešimo prehod v trajnostno prihodnost, hitreje dosežemo zastavljene cilje in ustvarimo dolgoročne koristi za vse.

Hvala vsem udeležencem za udeležbo in konstruktiven dialog v smeri trajnostnega razvoja.

Posebna zahvala gre tudi g. Antonu Lavrenčiču – županu Občine Vipava, g. Tomažu Venclju – županu občine Idrija, g. Antonu Hareju – podžupanu občine Nova Gorica in g. Mariu Benkoču – podžupanu občine Divača za udeležbo.

 

Projekt CO ADRIA, ki se izvaja znotraj Programa Interreg VI-A Italija – Slovenija 2021-2027, sofinancira Evropska unija.

Projekt DECA, ki se izvaja znotraj Programa Interreg Podonavje, sofinancira Evropska unija.

Comments are closed.