Strategija prilagajanja Severno Primorske (Goriške) regije na podnebne spremembe je v procesu pregledovanja in komentiranja s strani vključenih občin do konca marca 2025. V primeru, da bi Severno primorske občine želele dodatne informacije in dostop do pregleda strategije, naj nas kontaktirajo na ivana.kacafura@golea.si ali marta.stopar@golea.si.
Odločitev za pripravo strategije je bila sprejeta leta 2022, ob vključitvi Severno Primorske (Goriške) regije v EU Misijo Prilagajanje na podnebne spremembe. Svet Severno Primorske (Goriške) regije je 10.11.2022 potrdil pristop regije k Misiji Prilagajanja podnebnim spremembam. Svet Severno Primorske (Goriške) razvojne regije je 24.4.2023 podpisal pristopno listino za pristop k EU misiji in nato dne 25.5.2023 pooblastil Goriško lokalno energetsko agencijo (GOLEA) za koordinacijo nadaljnjih aktivnosti in projektov v okviru EU Misije Prilagajanje. Severno Primorska (Goriška) razvojna regija je dne 06.10.2023 uspešno pridobila Tehnično pomoč MIP4ADAPT v okviru EU Misije za prilagajanje podnebnim spremembam v obliki svetovanja. Za pripravo strategije prilagajanja na podnebne spremembe je bila ustanovljena Regijska delovna skupina za prilagajanje na podnebne spremembe. Skupina deluje od oktobra 2023.
Člani regijske delovne skupine za prilagajanje Severno Primorske (Goriške) na podnebne spremembe so:
- GOLEA (Ivana Kacafura, Marta Stopar, Matej Pahor)
- PRC (Simon Škvor, Miro Kristan)
- ICRA (Jožica Lazar)
- RRA ROD AJDOVŠČINA (Ambrož Černe)
- RRA SP Nova Gorica (Simon Mokorel)
Strokovno pomoč v obliki svetovanja (tehnična pomoč MIP4ADAPT) delovni skupini nudi podjetje STRITIH, svetovanje za trajnostni razvoj (Jernej Stritih, Nataša Beltran, Ana Hafner).
Strategija prilagajanja Severno Primorske (Goriške) regije na podnebne spremembe se osredotoča na razvoj celostnega pristopa za obvladovanje podnebnih sprememb in krepitev odpornosti skupnosti, gospodarstva in okolja. Njen namen je zagotoviti okvir za ukrepanje na lokalni in regionalni ravni ter spodbuditi sodelovanje med različnimi deležniki. Strategija opredeljuje tudi konkretne korake za izvajanje prilagoditvenih ukrepov.
V okviru priprave strategije je bila 3. decembra 2024 v Novi Gorici organizirana strokovna delavnica na kateri so sodelovali ključni deležniki iz različnih sektorjev (regijsko-prostorsko načrtovanje, gozdarstvo, kmetijstvo, turizem, energetika, vodni viri in upravljanje voda, varstvo pred naravnimi nesrečami, javno zdravstvo, infrastruktura, stavbe in urbana območja ter varstvo narave). Na delavnico so bili vabljeni predstavniki občin ter strokovna javnost. Vsebinski prispevki preko 60 udeležencev so bili upoštevani pri pripravi strategije.
Ko bo Strategija prilagajanja Severno Primorske (Goriške) regije na podnebne spremembe potrjena jo bomo lahko delili z vami. Zato spremljajte našo spletno stran še naprej.